- prekozmetologia.blog.hu
ROSACEA: Mi okozza és hogyan ismerd fel időben?
A rosacea borzasztóan frusztráló bőrprobléma. Bár az elején a pirosság általában finoman jelentkezik, és csak időnként önti el az orca és az orr környékét, ha nem kezeljük, a helyzet idővel egyre csak rosszabbodik. Az érfal veszít rugalmasságából, és ennek következtében csökken az áteresztő képessége. A kezdeti arcpírt gyulladásos folyamatok, göbök követhetik, súlyos esetben akár az érfal bénulásával járó gyulladásos betegséggé is fajulhat.

Mivel a rosacea lassan és fokozatosan alakul ki, nem könnyű észrevenni a ráutaló tüneteket. Azonban ha figyelmen kívül hagyod az árulkodó jeleket, a helyzet egyre csak súlyosbodik.
Milyen tünetek utalhatnak rosaceára?
Vörös pír az orcán és az orron
Gyakori, de véletlenszerűen jelentkező extrém bőrérzékenység
Pattanásszerű búbok (amik valójában nem pattanások), kiterjedt pirossággal
Hámló bőr, ami gyakran zsírosodással is párosul
Látható seprűvénák, amik idővel még inkább szembetűnőek lesznek
Egyéb tünetek, például bőrszárazság, ráncok, napkárosodás és bőrelszíneződés
Szinte bárki lehet rosaceás, de leginkább a nagyon világos bőrű, északi típusú nők érintettek. A férfiaknál viszonylag ritka ez a bőrprobléma, előfordulásakor azonban a tünetek sokkal erőteljesebbek (például az orr duzzadt búbokkal telítődik, vagyis rhinophyma alakul ki). Szerencsére ha odafigyelsz arra, hogy kíméletes és a problémának megfelelő bőrápolási rutint kövess, a rosaceát kontroll alatt tarthatod.
A rosacea kiváltó okai:
A pontos okát eddig nem sikerült meghatározni. A lehetséges kiváltó okok között szerepelnek külső és belső tényezők, kiegészítve a genetikailag meghatározott érzékenységgel:
Örökletes tényezők, egyéni hajlam
Környezeti hatások
A szervezet gyulladásos állapota
Természetes hormonális változások
Az ösztrogén hormonok mennyiségének megváltozása (terhesség, változó kor)
Gyomor és bélbetegségek
Migrénes fejfájás
Demodex (a bőrben élősködő, gyulladást okozó, mikroszkópikus méretű atka jelenléte a szőrtüszőkben és faggyúmirigyekben )
A fentiek mellett számos életmóddal, környezettel kapcsolatos tényező is kiválthatja a betegség megjelenését:
Szélsőséges hőmérséklet (túl hideg, meleg vagy szeles időjárás, túl forró étel-ital, fürdő, szauna, vagy túl hideg, jeges italok)
Közvetlen napsugárzás (a szolárium is)
Érzelmi megpróbáltatások: stressz, düh, szégyen, zavar
Kávé vagy alkohol fogyasztása, még kis mennyiségben is
Megerőltető testmozgás
Bizonyos ételek, különösen a csípős, sós, fűszeres ételek
Dohányzás
Egyes vegyi anyagok és kozmetikumok
Hogyan kezelheted időben a tüneteket?
A rosacea kezelése összetett feladat. A látható tünetek enyhítése, csökkentése mellett rendkívül fontos – a lehetséges és a már megtapasztalt – kiváltó okokra is odafigyelni. Ha felismered ezeket a provokáló tényezőket, akkor tudatosan elkerülheted őket, megelőzve az arc belobbanását, kivörösödését és a bőr állapotának további romlását.
Ha rosaceád van, és szebb bőrt szeretnél, az alábbi dolgokra érdemes odafigyelned:
1. Használj megfelelő kozmetikumokat
Mindenképpen mellőznöd kell az irritáló hatású vagy érzékenyítő összetevőket. Kizárólag olyan kozmetikai termékeket használj, amik csökkentik a pirosságot, nyugtatják a bőrt, segítik a megújulási folyamatát és eltávolítják az elhalt hámsejteket.
2. Kerüld a kémiai fényvédőket
Fényvédelemre szükséged van, de mindenképp olyan készítményt használj, ami kémiai fényvédőktől mentes. Elérhetőek már a piacon mechanikai fényvédelmet biztosító termékek is, melyek egyben a rosaceás tüneteket is elfedik (pl. valódi gyöngyporból készült púderek).
3. Kezeltesd szakemberrel a tüneteket
Bár a mindennapokban praktikus megoldás a tünetek elfedése, azért a rosaceád kezelését semmiképp se hanyagold el! Fantasztikus eredmények érhetőek el a lézeres és hajszálér kezelésekkel, tehát nem kell súlyos rosaceával élned, ha nem akarsz.
4. Figyelj oda az életmódodra
Mivel a kiváltó okok külső és belső tényezőkre is visszavezethetőek, így átfogó életmódváltás is szükségessé válhat ahhoz, hogy a kezelés eredményessége tartós és sikeres legyen.